Midi, Maxi i magiczna fasola, czyli eksperymentujemy wiosennie

Wiosna wkoło, wszystko zaczyna w końcu rosnąć. Ale jak to rośnie? No, co dokładnie się dzieje, tam pod ziemią? Midi i Maxi sadzili wprawdzie fasolę, siali trawę i rzeżuchę w szkole i przedszkolu. Ale polegało to po prostu na wsadzeniu nasionek do ziemi, podlewaniu i czekaniu. A to nadal nie zaspokoiło ich ciekawości i nie dało odpowiedzi na pytanie co się dzieje pod ziemią. Postanowiliśmy to sprawdzić!

Eksperymentujemy wiosennie…

Do naszego małego eksperymentu wybraliśmy fasolę i … pudełka na płyty CD/DVD – rozwiązanie podpatrzone jakiś czas temu w sieci. Jak wyszło? Zobaczcie sami!

Zaczęliśmy od przygotowania naszych „doniczek” ze standardowych, przezroczystych pudełek na płyty.

pudełko cd/dvd

Takie pudełko należy delikatnie rozłożyć na czynniki pierwsze. Najlepiej zacząć od zdjęcia zamknięcia, a potem wyjąć „środek” z tym kółeczkiem do mocowania płyty. Na koniec, ponownie zamontować zamknięcie.

pudełko cd/dvd rozbiór

Dzięki temu uzyskujemy „doniczkę” z miejscem do podlewania. 🙂

pudełko z miejscem do podlewania

I do tak przygotowanego pudełka wkładamy troszkę ziemi oraz naszą fasolkę (ziarenko można wcześniej namoczyć przez kilka godzin w wodzie). Ziemia ma być przy otwarciu, a miejsce do podlewania na górze. O tak:

fasola_posadzona

Uwaga: najlepiej wybrać małe ziarenka fasoli – większe nie mieszczą się w pudełku lub powodują jego pękanie przy próbie zamknięcia!

Teraz pozostają już tylko czekanie, pielęgnacja i obserwacja. 🙂

midi_i_maxi_i_fasola

Do podlewania można użyć pipety. My nie mieliśmy, ale okazało się, że mamy gruszkę do ściągania glutów, nieużywaną. 🙂 Sprawdziła się rewelacyjnie!

fasola_i_gruszka

podlewanie

I tak mijał dzień…

dzień kolejny… za dniem, aż w końcu… Okazało się, że te białe robaczki to wcale nie robaki, tylko korzonki!korzenie

fasolki dwie

Midi patrząc na rozwijające się liście powiedział, że jego roślinka otworzyła paszczę. 🙂

fasolka_jeszcze_w_pudelku

Dokładnie 7 dnia, postanowiliśmy nasze fasolki przesadzić do doniczek.

macius_i_fasolka_w_pudelku

macius_i_ziemia

macius_otwiera_fasoleAle przed tym, dokładnie je sobie obejrzeliśmy. Widzicie jak wyrosły?!?

fasolka_korzenie

No to, hop! do doniczek!

macius_i_fasola_w_doniczkach

I jak Wam się podobał nasz siedmiodniowy eksperyment?

Dzięki niemu, chłopcy już wiedzą co się dzieje z nasionami pod powierzchnią gleby. Jak piją wodę z ziemi, jak pęka łupina i wydostaje się korzeń, a nad powierzchnię ziemi zaczyna wyglądać pęd, który później wypuszcza liście. Wiedzą też, że taka fasolka nie ma po prostu jednego dużego korzenia, ale sieć drobnych korzonków, które plączą się pod ziemią. Dowiedzieli się, że by żyć i rosnąć, roślinki potrzebują wody i słońca. Nauczyli się też troszkę odpowiedzialności i cierpliwości, bo w końcu fasolę trzeba było podlewać i czekać na rezultaty. 🙂 Tyle korzyści, a jaka fajna zabawa! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *